dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Audyt, Certyfikat Energetyczny
Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
W jakim czasie zarząd musi poinformować mieszkańców o podjęciu uchwały poprzez indywidualne zbieranie głosów?
W jakim czasie zarząd wspólnoty ma obowiązek powiadomić współwłaścicieli o podjęciu uchwały indywidualnym zbieraniem głosów? Jeżeli zarząd wspólnoty nie powiadomi właścicieli lokali o podjęciu uchwały z głosami indywidualnymi, czy ta uchwała jest ważna?
Jakie skutki ponosi zarząd w tej sytuacji? Czy termin 6 tygodni obowiązuje od dnia powiadomienia ażeby ewentualnie zasądzić uchwałę nawet, jeżeli powiadomienie nastąpiło po 6 miesiącach?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali, o treści uchwały wspólnoty, która została podjęta z udziałem głosów zbieranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu musi być powiadomiony na piśmie. Pamiętać należy, że powiadomienia mają także otrzymać ci, którzy głosowali „za”, ponieważ muszą widzieć, że uchwała została podjęta.

Art. 26 ust. 1a pozwala każdemu członkowi wspólnoty zaskarżyć uchwałę do sądu w ciągu 6 tygodni od dnia jej podjęcia na zebraniu lub w ciągu 6 tygodni od dnia otrzymania informacji o jej treści, gdy była podjęta z udziałem głosów zbieranych indywidualnie. Zaskarżona uchwała jest ważna i podlega wykonaniu, chyba, że jej wykonanie wstrzyma sąd (art. 26 ust. 2). W przypadku, gdy uchwała była podejmowana z udziałem głosów zbieranych indywidualnie, 6-tygodniowy termin biegnie od dnia, w którym kwestionujący ją członek wspólnoty otrzymał pisemną informację o jej treści.

Jeśli właściciele o treści uchwały podjętej z udziałem głosów zbieranych indywidualnie nie zostaną powiadomieni, to mają prawo wystąpić do sądu w dowolnym momencie. Pamiętać jednak należy, że sam fakt niepowiadomienia nie przesądza o uchyleniu uchwały przez sąd. Zaskarżenie uchwały wymaga uzasadnienia, w którym skarżący musi wykazać, ze uchwała narusza przepisy prawa, zasady prawidłowego gospodarowania nieruchomością wspólną lub jego interesy. Samo naruszenie wymogów formalnych nie musi skutkować uchyleniem uchwały.



Janusz Gdański Redaktor współpracujący z Portalem Wspólnota Mieszkaniowa www.wspolnotamieszkaniowa.pl
dodaj komentarz
śledź artykuł
Do artykułu nie dodano jeszcze komentarzy
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: zasady wykonywania przeglądów wynikających z prawa budowlanego. protokoły z przeglądów | aktualności z rynku mieszkaniowego | wspólnoty mieszkaniowe | szkoleniu dla zarządców nieruchomości