dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Audyt, Certyfikat Energetyczny
Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Służebność gruntową rozpatrujemy w oparciu o kodeks cywilny.
Nasza wspólnota posiada nieodpłatną służebność gruntową przechodu i przejazdu przez działkę sąsiedniej wspólnoty do drogi publicznej. Sąsiednia wspólnota planuje wykonanie drogi asfaltowej i żąda od nas współfinansowania.
Czy nasza wspólnota posiadająca bezpłatną służebność gruntową ma obowiązek uczestniczenia w tej inwestycji, zwłaszcza, gdy ta wspólnota korzysta na takiej samej zasadzie przejazdu przez naszą działkę do innej działki, na której posiada garaże? Jeżeli tak to, na jakich zasadach?

Odpowiedź:


Sprawy związane ze służebnością gruntową należy rozpatrywać w oparciu o Kodeks cywilny. W przedstawionym przypadku mają zastosowanie poniższe zapisy:

Art. 285. § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). § 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Art. 287. Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.

Art. 289. § 1. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej. Mają więc rację właściciele nieruchomości obciążonej, gdy chcą aby właściciele nieruchomości władnącej (czyli Wasza wspólnota) partycypowali w kosztach inwestycji. Jeśli zajdzie potrzeba wyremontowania przejazdu z którego korzystają oni na analogicznych zasadach, to będą ten remont także współfinansować.

Janusz Gdański Redaktor współpracujący  z Portalem Wspólnota Mieszkaniowa www.wspolnotamieszkaniowa.pl
dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2011-06-20 18:26:06
Jest wtedy służebnością osobistą - art. 296 i następne K. c.
     
Zdjęcie użytkownika ireneusz jakubowski
Komentarzy: 195
Dodano: 2011-06-19 16:13:35
Popieram wywód Pana Bieńkowskiego
Oczywiście, może zajść sytuacja taka, że jeden tylko lokal (jego właściciel) potrzebować będzie służebności...wówczas sprawa nie dotyczy WMN, lecz jest czysto prywatnym interesem (własnościowym) tegoż właściciela lokalu, a nie współwłasności-owym Ogółu Właścicieli - WMN
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2011-06-17 19:46:20
Jeżeli ustanowiona służebność jest służebnościa gruntową (art. 285 K.c.), to znaczy, że została ustanowiona na rzecz właściciela innej nieruchomości (w tym przypadku - współwłaścicieli nieruchomości władnącej, czyli właścicieli lokali w innej wspólnocie.
Natomiast z godnie z uchwałą SN z dn. 21.12.2007 r. sygn. III CZP 65/07 "wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku" - a zatem nie tylko na rzecz osób fizycznych - właścicieli lokali.
Czyli sprawa wcale nie jest taka prosta, jak się p. J. Kowalskiemu wydaje.
     
Zdjęcie użytkownika Jan Kowalski
Komentarzy: 19
Dodano: 2011-06-16 17:29:55
Służebność nie może być ustanowiona na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, bo jest to prawo na cudzej nieruchomości, co przekracza zakres zdolności prawnej wspólnoty:

"wspólnota mieszkaniowa jest osobą ustawową o zdolności prawnej limitowanej przez przepisy ustawy o własności lokali i ograniczonej do praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością wspólną. Taki wniosek wyprowadzony został z treści art. 1 ust. 1, art. 14, art. 18, art. 22, art. 25 ustawy oraz z jej art. 17. (...)

Tak wyznaczony zakres zdolności prawnej wspólnoty precyzuje także zobowiązania, za które wspólnota odpowiada. Zobowiązaniami dotyczącymi nieruchomości wspólnej są zobowiązania związane z gospodarowaniem taką nieruchomością. Gospodarowanie nieruchomością wspólną nie może być przy tym interpretowane w sposób rozszerzający, jak chciałby skarżący.

Zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej to zobowiązania wynikające z normalnego jej funkcjonowania, mieszczące się w granicach zwykłego zarządu (zapłata za dostawę prądu, gazu, wody, odbiór ścieków, wywóz nieczystości, wynagrodzenia zarządu lub zarządcy), jak też czynności zakres ten przekraczające, w szczególności wymienione w art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali.

Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej. Z cudzej nieruchomości korzystać mogą jedynie członkowie wspólnoty jako właściciele lokali, na ich rzecz ustanowiona została służebność drogi koniecznej, oni uporządkowali i zagospodarowali nieruchomość powodów, oni wreszcie na tej nieruchomości parkują samochody, odpoczywają wśród zieleni czy pozwalają bawić się dzieciom.

Te działania nie dotyczą jednak nieruchomości wspólnej lecz nieruchomości cudzej i nawet w zakresie gruntu zajętego pod wiatrołap, który mieści się w granicach służebności drogi koniecznej, nie stanowią przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo."

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r. sygn. akt V CSK 143/08
http://www.zarzadca.pl/content/view/558/94/
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2011-06-15 22:53:42
A skąd Kolego Owner wiesz, że służebność została ustanowiona na rzecz osób fizycznych, a nie na rzecz wspólnoty? Zapoznałeś się z aktem notarialnym tego konkretnego przypadku?
     
Zdjęcie użytkownika Jan Kowalski
Komentarzy: 19
Dodano: 2011-06-15 20:24:41
Dopełniając wypowiedź Janusza Gdańskiego pragnę podkreślić, że służebność została ustanowiona na rzecz osób fizycznych, a nie na rzecz wspólnoty.

Zatem przy obciążaniu kosztami inwestycji nie może być mowy o uchwale, bo wspólnota nie jest tu stroną. Nie można uchwałą zobowiązać właścicieli lokali do wpłaty określonej kwoty, bo sprawa służebności leży poza zakresem kompetencji wspólnoty.

Właściciele lokali, jako współwłaściciele nieruchomości władnącej (jednym z nich jest autor pytania), nie będą też ponosić przypadających na nich kosztów inwestycji według udziałów, lecz w równych, jednakowych częściach.
---
owner
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: szkolenia dla zarządców | dokumentacją prac remontowych | audyt energetyczny protokoły | wspólnota mieszkaniowa