dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Radca prawny jako przedstawiciel Wspólnoty Mieszkaniowej
Mam pytanie w związku z decyzją naszego zarządu W.M o wynajęciu radcy prawnego jako przedstawiciela W.M w pewnej sprawie oczywiście odpłatnie.
Czy to nie przekracza zakres decyzji zwykłej i nie powinna być w formie uchwały. Tą decyzją obciążają mnie finansowo z którą ja się nie zgadzam. A w dodatku nie poinformowano mnie o takiej decyzji i nie tylko mnie. A jeśli jest parę osób które wyraziły chęć wynajęcia prawnika i podpisały się pod tym to nie powinien radca prawny występować w imieniu całej wspólnoty a tylko tych osób tak myślę ale może się mylę.

Odpowiedź:

W przedstawionej przez Panią sprawie zasadnicze znaczenie będzie miała kwestia do jakiej czynności radca został powołany oraz czy Zarząd reprezentuje Wspólnotę w tej sprawie na podstawie uchwały (gdy sprawa dotyczy czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu) czy też w ramach czynności zwykłego zarządu. Z zasady wybór pełnomocnika jest czynnością w ramach zwykłego Zarządu, niemniej jednak w okolicznościach konkretnego przypadku wybór ten może być uzależniony od decyzji Wspólnoty.
Mec. Agnieszka Stec-Bielak, Radca Prawny w Kancelarii Prawa Nieruchomości Orłowska i wspólnicy, specjalizuje się w obsłudze administratorów wspólnot mieszkaniowych, wykwalifikowany specjalista w zakresie prawa lokalowego i sporów sądowych, współautorka bloga dla zarządców nieruchomości www.NieruchomosciBezTajemnic.pl
 


dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Robert Chłąd
Komentarzy: 2
Dodano: 2012-08-16 09:11:42
A przy okazji, Pani Mec. Agnieszka Stec-Bielak jest prześliczna :)
     
Zdjęcie użytkownika Robert Chłąd
Komentarzy: 2
Dodano: 2012-08-16 09:09:07
Żeby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie, należałoby dokładnie przedstawić stan faktyczny, a taki nie został przedstawiony. Podany jest przykład w komentarzach o zaleganiu w opłatach. Tu akurat nie ma problemu, bo wszelkie koszty, nawet zastępstwa procesowego i tak powinny obciążać dłużnika. W innych sprawach trzeba się zastanowić, każda sprawa jest inna i nie należy podchodzić do wszystkiego rutynowo.
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 323
Dodano: 2012-08-11 12:59:18
Koszt wynajęcia prawnika zostanie zwrócony nie po zakończeniu sprawy, ale po jej wygraniu przez wspólnotę.
     
Zdjęcie użytkownika Józef Pająk
Komentarzy: 1
Dodano: 2012-08-11 11:59:22
Sądzę, że w ramach zwykłego zarządu powoływanie pełnomocnika świadczy o raczej o wygodnictwie i nie powinno mieć miejsca. W mojej wspólnocie zarząd trzykrotnie "prowadził" sprawę o zaleganie z płatnościami. Dłużnik znieważa wszystkich z sądem włącznie i nadal nie płaci, a sprawy toczą się od 1 do 3 lat. W tej sytuacji do czwartej sprawy wynajęto prawnika, ale na podstawie uchwały wspólnoty. Koszt prawnika zostanie zwrócony przez dłużnika po zakończeniu sprawy.
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 323
Dodano: 2012-08-11 07:28:49
Sądzę, że jest dokładnie odwrotnie, niż napisała pani mecenas: z zasady udzielenie - odpłatnego - pełnomocnictwa radcy prawnemu będzie czynnością przekraczającą zwykły zarząd, ponieważ wpływa (znając ceny usług prawniczych - czasami dość istotnie) na wysokość opłaty na koszty zarządu (art. 22 ust. 3 pkt 3 uowl). Nie wynajmuje się raczej prawnika w sprawach typowych, obejmujących zwykły zarząd nieruchomością, bo z tego typu sprawami zarząd (lub zarządca) powinien sobie poradzić samodzielnie; jeżeli nie tego nie potrafi, nie nadaje się do pełnienia swojej funkcji.
Popieram zatem opinię p. Jakubowskiego.
     
Zdjęcie użytkownika ireneusz jakubowski
Komentarzy: 195
Dodano: 2012-08-10 21:01:18
poprawiam literalnie swój komentarz 176, co następuje:

Zasadniczym pytaniem na które raczej należy sobie odpowiedzieć droga Pani mecenas jest to (moim skromnym zdaniem), kto decyduje we WMN o poszczególnych kosztach zarządu na podstawie uchwały w trybie art.30,31 w uwl ? … oraz kto decyduje o zatrudnieniu i jakich podmiotów niezbędnych (w oparciu o treść normy) w celu wykonywania prawidłowego zarządu?. Czy Zarząd w danej WMN ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne min. ze znajomości zagadnień prawa cywilnego w zakresie niezbędnym do poprawnego prowadzenia spraw właścicieli lokali co do części wspólnej nieruchomości w oparciu o zasady iuris cogentis uwl.
Zarząd w żadnym razie nie może podejmować samodzielnej decyzji w tych kwestiach finansowych (kosztów). Cyba że własnych kosztów.
I, proszę nie tumanić tych właścicieli, którzy jeszcze nie zapoznali się dość dobrze z UWL.
     
Zdjęcie użytkownika ireneusz jakubowski
Komentarzy: 195
Dodano: 2012-08-10 20:43:26
Zasadniczym pytaniem na które raczej należy sobie odpowiedzieć, kto decyduje we WMN o poszczególnych kosztach zarządu na podstawie uchwały w trybie art.30 ...uwl oraz kto decyduje o zatrudnieniu i jakich podmiotów niezbędnych w oparciu o normę w celu wykonywania prawidłowego zarządu. Czy Zarząd ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne min. ze znajomości zagadnień prawa cywilnego w zakresie niezbędnym do prowadzenia spraw właścicieli lokali co do części wspólnej nieruchomości.
Zarząd w żadnym razie nie może podejmować samodzielnej decyzji w tych kwestiach.
I, proszę nie tumanić tych właścicieli, którzy jeszcze nie zapoznali,się dość dobrze z UWL.
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: rodzina na swoim | szkolenie dla zarządcy | dokumentacjami prac remontowych | porady prawne