dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Audyt, Certyfikat Energetyczny
Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Rozliczanie kosztów za zużycie wody
Wspólnotę tworzy dwóch właścicieli z różną wielkością udziałów. Każdy z właścicieli ma po kilka lokali na wynajem. Pytanie dotyczy sposobu rozliczania wody, gdyż dwa lokale jednego z właścicieli są niezamieszkałe a zarządca należności za wodę, płatną przez najemców ryczałtem, nalicza w stosunku do wielkości udziałów w nieruchomości a nie od ilości lokatorów w lokalu.
Czy takie rozliczanie jest zgodne z prawem, gdyż w skrajnym wypadku może być tak, że jeden z właścicieli będzie miał wszystkie lokale niezamieszkałe a i tak będzie płacił rachunki za wodę do wodociągów uzależnione od udziału? Wspólnota ma licznik główny i co miesiąc wodociągi przysyłają fakturę do opłacenia i jest zniesiona współwłasność lokali.

Odpowiedź:

Takie rozliczanie jest przede wszystkim niezgodne z zasadami współżycia społecznego, czyli niezgodne z prawem. Wodę rozlicza się według osób. Zostało nawet wydane Rozporządzenie Ministra określające średnie zużycie wody na osobę – miało to zastosowanie wówczas, gdy na wejściach do budynków nie było wodomierza głównego.

Miesięczny koszt zużycia wody na budynku (z faktury) należy podzielić na ilość osób przebywających w budynku (a niezameldowanych), a następnie przemnożyć przez ilość osób w lokalu i dokonać rozliczeń lokalu z wpłaconych zaliczek na media. We wspólnotach nie płaci się czynszu, lecz zaliczki, które podlegają rozliczeniu po uwzględnieniu poniesionych kosztów, (co najmniej raz na rok wg UWL). Najlepszym rozwiązaniem jest założenie wodomierzy we wszystkich lokalach i na wszystkich punktach czerpalnych wody.


Ryszard Niedźwiecki, Redaktor współpracujący z Portalem Wspólnota Mieszkaniowa, www.wspolnotamieszkaniowa.pl
dodaj komentarz
śledź artykuł
Dodano: 2012-03-28 07:23:31
JAK MOŻNA ROZLICZYĆ ZUŻYCIE WODY JESLI SĄ 4 LOKALE I 1 UŻYTKOWY.
     
Zdjęcie użytkownika Jan Sierpek
Komentarzy: 3
Dodano: 2011-09-14 10:24:21
Cytuję art. 26 ust.3 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
(Dz.U. z 2001r. Nr 72, poz. 747 z późniejszymi zmianami) "3. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań, o której mowa w art. 6 ust. 6 pkt 3. Należnościami wynikającymi z przyjętej metody rozliczania obciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach." Zatem rozliczenie wg udziału (różnic wskazań między wodomierzem głównym i lokalowymi) jest możliwe i zgodne z prawem.
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: kurs energetyczny | województwo mazowieckie | uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych | kurs audytor energetyczny