dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Absolutorium dla obecnego Zarządu WM
Czy po każdym roku gospodarczym zarząd musi na zebraniu sprawozdawczym uzyskać absolutorium w formie uchwały właścicieli? Z Ustawy to nie wynika, więc moim zdaniem jest to zbędne. Jeśli właściciele są niezadowoleni, to podejmują uchwałę o odwołaniu i mogą to zrobić w każdym momencie.
Jeśli są zadowoleni, to zarząd pozostaje taki, jaki wynika z ostatniej uchwały w tym zakresie, i praktycznie to może być zarząd nawet dożywotni, jeśli wszyscy są zadowoleni. Czy mam rację?

Odpowiedź:


Częściowo ma Pan rację. O składzie Zarządu decyduje ostatni wybór, czyli ostatnio podjęta przez właścicieli lokali uchwała o wyborze członków Zarządu. Faktycznie zmiany Zarządu można dokonać w każdej chwili i jest to zapisane w art. 20, pkt 3 UWL. Ale z ustawy o własności lokali (UWL) wynika (mimo że Pan twierdzi, że nie wynika), że na corocznym zebraniu wspólnoty właściciele lokali powinni podjąć uchwałę w przedmiocie udzielania absolutorium Zarządowi wspólnoty (art. 30, pkt. 2, ppkt 3 UWL). To prawda, udzielenie czy nieudzielenie absolutorium Zarządowi nie decyduje o zmianie składu Zarządu, ale może być przyczyną odwołania.

Skoro nie udzielono absolutorium, to znaczy, że Zarząd nie wykonywał swoich obowiązków należycie. Z tym dożywociem, to radzę nie przesadzać. Już dzisiaj w wielu wspólnotach członkami są staruszkowie, którzy nie orientują się w sprawach zarządzania – wszystko za nich robi firma administrująca (zarządca). Dobrze, jeżeli zarządza profesjonalnie i uczciwie, nie proponuje zbędnych kolejnych remontów, przebudowań, za wykonanie których często otrzymuje prowizje. Gorzej, jeżeli zmusza właścicieli lokali do brania kredytów (prowizje jeszcze większe).

Spotykam się również z młodymi (30–45 lat) członkami Zarządu i bywa tak, że tylko chcą pieniędzy, nie znają przepisów, straszą starszych i młodszych właścicieli lokali oraz działają świadomie na szkodę wspólnoty, próbując jak najwięcej zarobić na prowizjach od wykonawców usług (zbędne instalacje, remonty, kredyty). Wykonują czynności, a potem chodzą z uchwałą, żeby właściciele lokali zagłosowali i zgodzili się na sfinansowanie wykonanych już usług. Treść uchwał bywa tak skomplikowana, że właściciele lokali podpisują ZA, bojąc się przyznać, że nie rozumieją treści. Takich młodych jednak bywa o wiele mniej i właściciele łatwiej się ich pozbywają.Ryszard Niedźwiecki, Redaktor współpracujący z Portalem Wspólnota Mieszkaniowa www.wspolnotamieszkaniowa.pl
dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Edward Konarski
Komentarzy: 5
Dodano: 2012-02-08 14:05:58
Niestety jest to normalką.Eirmy same odpalają tym którzy ich wybrali i nie ma co na ten temat dyskutować.Uczciwość w Polsce jest może tylko w 5% reszta to kombinatorstwo przyzwalane przez rządzących.Wystarczy popatrzeć jak może być dokonana kontrola-parodia kontroli!
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Maziarz
Komentarzy: 208
Dodano: 2012-02-01 10:56:20
Panie Ryszardzie - p. komentarz dot. staruszków, jest - bardzo delikatnie mówiąc - nieelegancki. A 90% odpowiedzi nie na temat i na dodatek - znowu obraźliwie dla zarządców.
Na pewno - jak wszędzie - są uczciwi i nieuczciwie - ale uważam, że kulturalny człowiek nie powinien formułować wypowiedzi w taki sposób jak wyżej.

Co do pytania p. Kazimierza - ukrywanie dokumentów jest przestępstwem z Kodeksu karnego (art.276) - może Pan zainteresować tym odpowiednie organy (niestety rzadko reagują). Może Pan też wystąpić do sądu o nakazanie udostępnienia dokumentu, na podst. art.27 i 29 UWL
     
Zdjęcie użytkownika kazimierz pleban
Komentarzy: 2
Dodano: 2012-02-01 09:46:21
A ja uważam że p. redaktor ma 200 % racji. Jestem osobą o długoletnim stażu budowlanym na róznych stanowiskach. Więc troche sie znam / zwłaszcza po przestudiowaniu dod. uwl, ustawy o gosp.nier. itp. Prawo budowlane znam z racji wykonywanego zawodu .Dlatego pytam : pokaż zarządco dokumenty wspólnoty a nie ukrywaj. mówi o tym art.29 UoWl. A jak sie nie udostepnia dokumentów tzn że . Ma się straszny brud za paznokciamii lepiej aby on nie uwidział światła dziennego"i to jest prawda ale tylko do czasu. A apropos w jaki skuteczny sposób wyegzekwować dokumenty bo mimo pisemnych próśb nie daje to pozytywnego efektu.
     
Zdjęcie użytkownika jan dobrowolski
Komentarzy: 2
Dodano: 2012-01-25 13:35:15
czy na rocznym zebraniu właścicieli mogą przebywać osoby lokatorzy mieszkań komunalnych.tak chcę skłócony zarząd wsp.zbiera podpisy . znam uchwałę o wł. lokali. tam jest mowa tylko o rocznym zebraniu właścicieli. pozdr.
     
Dodano: 2012-01-20 08:24:13
Witam. W naszej Wspólnocie Zarząd jest młody (30-45 lat). Pracuje za darmo. Zarządca też nie ma kokosów. Pogląd Państwa o zarabianiu na jakiś prowizjach jest bardzo krzywdzący. Wydatków jest bardzo dużo, remonty też są konieczne. Trudno utrzymać płynność bo część lokatorów np. przez pół roku nie płaci pomimo ostrzeżeń i odsetek.Zarząd mający podgląd na koszty Wspólnoty płaci regularnie i terminowo, dzieki czemu nie jesteśmy na minusie.Szara rzeczywistość jest taka, że nikt do tego Zarządu nie chce należeć. Gdyby było tak kolorowo - tu prowizja, tam prowizja - to mielibysmy coroczny problem kogoby tu wybrać spośród tylu chętnych. A problemem na zebraniach jest to,że nikt z Właścicieli mieszkań, członków Wspólnoty nie ma czasu raz do roku na takie zebranie przyjść. Potem jest problem i ten problem ma Zarząd.
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Grabowski
Komentarzy: 3
Dodano: 2012-01-18 15:07:56
Pan Niedźwiecki widocznie ma praktykę w braniu prowizji. Uważam, że Zarządcy biorący prowizje są w zdecydowanej mniejszości.
     
Zdjęcie użytkownika ireneusz jakubowski
Komentarzy: 195
Dodano: 2012-01-18 12:09:34
Nie zna Pani ani widać dobrze życia, ani zasad w uwl.
Popieram tu Pana Redaktora, a znam przykłady takiego podobnego działania jw. Pan Redaktor opisuje... z autopsji.
     
Dodano: 2012-01-18 08:43:55
straszne bzdury, nikt nie udziela prowizji dla zarządcy i zarządu! Przeciwnie trudno znaleźć uczciwą firmę, która wykona tanio i porządnie. Pisząc w ten sposób porywa Pan zaufanie ludzi do ciężko pracujących ( za darmo) członków zarządu i naprawdę oddanych swojej pracy zarządców(administratorów) pełniących swoje obowiązki, absolutorium to formalność jak ma być to się uchwala
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: świadectwa energetyczne | termomodernizacji | audyt energetyczny certyfikat energetyczny pytania egzaminacyjne | uprawniania energetyczne