dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Audyt, Certyfikat Energetyczny
Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
Aktualności
Rozliczenie mediów we wspólnocie

W jaki sposób zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić nadwyżkę z zaliczek uiszczanych na pokrycie kosztów c.o. oraz zużytej wody. Czy zwrot powinien być dokonany członkom wspólnoty proporcjonalnie do zajmowanej przez nich powierzchni czy adekwatnie do wskazań liczników?

Radzi Iwona Smolak, radca prawny z Kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Zgodnie z art. 6 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU, 2000 r., nr 80, poz. 903 z późn. zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową.


Z pożytków i innych dochodów z nieruchomości wspólnej – zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy – są pokrywane wydatki związane z jej utrzymaniem, a pozostała ich część przypada właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, które nie znajdują pokrycia w pożytkach i innych przychodach.


Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali płacą zaliczki z góry do dziesiątego dnia każdego miesiąca (art. 15 ustawy).


Członek wspólnoty ponosi w całości i bezpośrednio wydatki związane z korzystaniem z lokalu stanowiącego jego własność, a zatem koszty związane z ogrzewaniem, zużyciem wody, gazu itp.


Wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną w granicach zakreślonych prawem. Tym samym nie posiada uprawnień do dysponowania środkami pieniężnymi właścicieli poszczególnych lokali, przekazywanymi jej do rozliczenia się. Nadpłata z tytułu kosztów utrzymania poszczególnych lokali stanowi własność właściciela (podobnie Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2001 r. , I ACa 1309/00).


Uwzględniając, że wspólnota tylko pośredniczy w zakupie mediów, rozliczanie zaliczek z tytułu zużycia energii grzewczej i wody przez poszczególnych właścicieli lokali nie może odbywać się w oderwaniu od faktycznych, częstokroć nader zróżnicowanych kosztów zużycia związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali.


Tym samym koszty zużycia energii cieplnej oraz wody, gdy są zainstalowane indywidualne mierniki mediów (liczniki), powinny być rozliczane według faktycznego zużycia w poszczególnych wyodrębnionych lokalach. Koszty związane zaś z nieruchomością wspólną rozliczane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

 

 


Źródło : Rzeczpospolita
dodaj komentarz
śledź artykuł
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2012-10-01 15:52:08
Skoro kwestii rozliczenia mediów nie określono w akcie notarialnym, należy postąpić w myśl unormowań zawartych w art. 12 i 13 ustawy o własności lokali, z których wynika, że to właściciel odpowiada za okres, w którym był właścicielem, a zatem obciążają go długi oraz przypadają korzyści powstałe w tym okresie.
Skoro akt notarialny podpisano 14 stycznia 2012 r., zaś rozliczenie c.o. dotyczy roku 2011 (rozumiem, że dokonano go na dzień 31 grudnia 20111 r.), to nadpłatę winien otrzymać ówczesny właściciel lokalu.
Niemniej warto dokładnie wyjaśnić sprawę i zażądać od osoby (lub firmy) dokonującej rozliczenia szczegółówych wyjaśnień na ten temat, z przekazanych przez p. Brzozowskiego informacji zdaje się bowiem wynikać, że osoba ta (firma) popełniła ewidentny błąd zawiadamiając go o nadpłacie; skoro pomyliła się raz, może się mylić nadal, warto więc to sprawdzić, nie spiesząc się ze zwrotem nadpłaty.
     
Dodano: 2012-10-01 11:06:33
Niestety administrator, ani nikt inny nie spisał liczników. W akcie notarialnym nie ma wzmianki dotyczącej rozliczenia mediów. Jednak w tym przypadku nie ma liczników CO, więc rozliczenie dokonywane jest zgodnie z udziałami lokalu tak jak było to naliczane w zaliczce miesięcznej. Ponadto znalazłem w kodeksie cywilnym art 548 paragraf 1, który może świadczyć o tym, że pieniądze należą się nabywcy. Interpretacje prawników mówią o tym, że dług nie przechodzi na nabywcę, ale co w przypadku kiedy dług/nadpłata powstała po sprzedaży mieszkania, ale dotyczy okresu wstecz?
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2012-09-28 19:57:19
Pani I. Smolak cytuje przepisy, z którymi każdy może się zapoznać, ale które nie dla każdego są oczywiste. Moim zdaniem porad prawnych należy udzielać w taki sposób, aby pytający nie miał wątpliwości, jaką procedurę prawną należy w danej sytuacji zastosować. Czy wyjaśnienie p. Smolak spełnia to kryterium?
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2012-09-28 17:11:17
W tym konkretnym przypadku decyduje to, czy w chwili przekazania lokalu sporządzony został protokół zdawczo-odbiorczy zawierający dane o wskazaniach liczników mediów na dzień przekazania lokalu lub czy w akcie notarialnym sprzedaży-zakupu lokalu został określony sposób rozliczenia mediów w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży-zakupu.
W tym ostatnim przypadku jest to sprawa umowna: strony transakcji umawiają się, z którym dniem opłaty za media obciążają nabywcę - i to ten dzień jest podstawą rozliczeń dla zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
     
Zdjęcie użytkownika Marian Bieńkowski
Komentarzy: 322
Dodano: 2012-09-28 16:56:23
Odpowiedź niczego nie wyjaśnia jeśli chodzi o ten konkretny przypadek.
Zwrot nadpłaty za media zużyte w lokalu powinien być dokonany według tych samych zasad, według których naliczona została należność za te media.
Czyli:
- jeśli koszt zużycia mediów naliczono zgodnie z licznikami, na tej samej zasadzie należy dokonać zwrotu nadpłaty;
- jeśli koszt zużycia mediów naliczono proporcjonalnie do powierzchni lokalu (co zazwyczaj równoznaczne jest z powierzchnią lokalu i ewentualnych pomieszczeń przynależnych), zwrotu nadpłaty należy dokonać proporcjonalnie do udziałów w nieruchomości wspólnej.
     
Dodano: 2012-09-28 16:31:12
Witam,

Mam pytanie dotyczące tematu. Mianowicie kupiłem lokal 14 stycznia 2012 roku. W lutym otrzymałem informację, iż z tytułu rozliczenia CO za rok 2011 mam nadpłatę 480 zł, którą potrąciłem przy kolejnym czynszu. Po dwóch miesiącach otrzymałem informację, iż takową kwotę teraz zalegam. Po telefonie otrzymałem informację, iż nie należała mi się ta nadpłata. Moje pytanie jest następujące: komu należy się nadpłata w tej sytuacji? Lokal należy do mnie, poprzedni właściciel nie złożył żadnego pisma dotyczącego rozliczeń (czy to aby przekazać mu ewentualną nadpłatę czy też obciążyć go niedopłatą w przypadku dokonania rozliczenia po sprzedaży lokalu, w dodatku z tego co mi wiadomo nie został również poinformowany o tej nadpłacie, więc te pieniądze zostają we Wspólnocie). Czy jest jakiś konkretny paragraf w kodeksie cywilnym albo w UoWL mówiący o tym komu należy się takowa nadpłata/niedopłata?
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: księgowość | wykonania i odbioru robót budowlanych | egzamin w ministerstwie infrastruktury na audyt energetyczny | kurs świadectwa energetyczne