dodaj do ulubionych
ustaw jako stronę startową
poleć znajomemu
Strona główna | Aktualności | Baza Firm | Porady redakcyjne | ABC Wspólnoty Mieszkaniowej | Szkolenia Seminaria Konferencje | Orzecznictwo | Akty prawne | Galeria | Partnerzy | Współpraca | Zapytanie | Reklama | Kontakt |
ABC Wspólnoty Mieszkaniowej
Koszty i opłaty we Wspólnocie.
We wspólnocie mieszkaniowej nie płaci się ani czynszu, ani kosztów administracyjnych. Jest to jeden z podstawowych powodów, dla których lokatorzy komunalni decydują się na wykup swoich lokali od gminy.
Koszty i opłaty

We wspólnocie mieszkaniowej nie płaci się ani czynszu, ani kosztów administracyjnych. Jest to jeden z podstawowych powodów, dla których lokatorzy komunalni decydują się na wykup swoich lokali od gminy. Nie oznacza to, że właściciele nie ponoszą żadnych opłat. Oprócz opłat związanych z ich lokalami (prąd, gaz, woda itd.). muszą ponosić koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, np. remonty, bieżąca konserwacja oraz utrzymanie czystości i porządku w budynku, opłaty za energię elektryczną w nieruchomości wspólnej, za antenę zbiorczą i windę, wynagrodzenie zarządu lub zarządcy, a także ubezpieczenie i podatki.

Właściciele lokali pokrywają te koszty w ułamkowych częściach, odpowiednio do wielkości swoich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Zaliczki na poczet kosztów utrzymania płaci się do 10 dnia każdego miesiąca.

Najważniejsze jest jednak to, że nikt inny tylko właściciele sami decydują, ile mają płacić, podejmując w tej sprawie uchwałę. Jeżeli zarząd lub zarządca próbuje samowolnie narzucić wysokość opłat, właściciele zawsze mogą „zrezygnować z jego usług.

Może być jednak i tak, że większość właścicieli zgodziła się na określone opłaty, z których mniejszość nie jest zadowolona. Właściciel, który z danymi opłatami się nie zgadza nie ma prawa ich nie płacić, ma prawo natomiast zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie, zaskarżając uchwałę.

W stosunku do właścicieli, którzy nie płacą zaliczek wspólnota ma prawo dochodzić należności w sądzie oraz naliczać odsetki za zwłokę. Dochodzenie tych sum odbywa się w postępowaniu upominawczym. W tym celu trzeba wnieść pozew do sądu rejonowego z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty. Gdy taka osoba permanentnie nie płaci, wspólnota po podjęciu stosownej uchwały może też w ostateczności wystąpić do sądu z wnioskiem o przymusową sprzedaż tego lokalu. Dobrze zarządzana wspólnota ma możliwości znacznego obniżania własnych kosztów. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnota wynajmowała zbędne suszarnie, strych czy miejsce na reklamę na elewacji. Czynsz z takich najmów będzie dochodem całej wspólnoty i będzie się przyczyniał do obniżenia kosztów zarządu tą nieruchomością.

Właściciele lokali mogą też utworzyć fundusz remontowy, np. na określony cel (remont dachu, ocieplenie budynku) lub ogólny – na przyszłe wydatki remontowe. Sami ustalają też wysokość miesięcznych wpłat na ten fundusz. Funduszem dysponuje zarząd, który jednak nie ma prawa wydać zgromadzonych pieniędzy na cel inny niż określony przez właścicieli. Jeżeli właściciele lokali chcą korzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wpłat na fundusz remontowy, to fundusz powinien być wyodrębniony. Najlepiej, żeby stanowił osobną pozycję w ewidencji kosztów lub żeby środki gromadzono na subkoncie w banku. Pieniądze z funduszu nie muszą być wydawane co roku, wolno je zbierać przez kilka lat na określony cel. Właściciele decydują również w uchwale o terminie przeprowadzenia prac w nieruchomości wspólnej. Wiąże ona wszystkich właścicieli mieszkań, czyli i tych, których przegłosowano.

Dla każdej nieruchomości wspólnej ma być prowadzona ewidencja pozaksięgowa kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Tym obowiązkiem ustawa o własności lokali obarczyła zarząd lub zarządcę, a okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy. Zarząd lub zarządca musi dokonywać rozliczeń finansowych przez rachunek bankowy. Ma to zapewnić bezpieczne gospodarowanie pieniędzmi wspólnoty oraz prawidłowe rozliczanie.


Źródło: www.krn.pl
dodaj komentarz
śledź artykuł
Dodano: 2012-03-28 07:07:50
POPROSTU WAS NACIĄGA,JEDYNA RADA ZMIENIĆ ZARZĄDCĘ.
     
Zdjęcie użytkownika anna lotek
Komentarzy: 1
Dodano: 2012-03-07 00:18:08
Proszę o rade Należe do małej wspólnoty liczacej 8 lokatorow ,z tym że są to 2 budynki odrebne leżące na tym samym gruncie.W moim budynku mieszka 5 lokatorow a w drugim 3.Mamy większe udziały i więcej wpłacamy na fundusz remontowy.Nie chcemy utrzymywać drugiego budynku .czy jest możliwość utwprzenia odrębnego konta remontowego albo inny sposób
     
Zdjęcie użytkownika Leszek Maziarz
Komentarzy: 208
Dodano: 2011-12-16 02:48:49
Z ludźmi, którzy piszą, że nie będą wnikać w przepisy prawa, bo oni wiedzą lepiej, raczej trudno dyskutować.

Ale sumienie mi nie pozwala patrzeć spokojnie, jak próbujecie sobie robić krzywdę ;-)

1.Opłaty ponosi się proporcjonalnie do udziałów, te są zapisane w KW. Tutaj nie ma co interpretować - to jest prosta arytmetyka. Jak się nalicza udziały też JEDNOZNACZNIE mówi UWL.

2. Akurat co do lokali użytkowych, to - o ile ma się dobre uzasadnienie - można im podnieść opłaty

3. Szacunek dla Zarządców za to, że łamią prawo? Może i tak - ale tylko tak długo, jak długo WSZYSCY właściciele siedzą cicho i potulnie się na to zgadzają. Jak znajdzie się JEDEN, który to zakwestionuje, to się okaże, że trzeba ponownie rozliczać właścicieli za parę lat wstecz. Ciekawe kto poniesie tego koszty.

4.Dobrem KTÓRYCH członków Wspólnoty Pan się kieruje? Bo jeśli wliczy Pan piwnice do udziałów, to więcej zapłacą posiadacze piwnic, a mniej Ci, którzy ich nie mają. Jeśli nie wliczy Pan - to będzie dokładnie odwrotnie. Zawsze ktoś zyska, a ktoś straci - więc uznawanie jednego sposobu (na dodatek sprzecznego z prawem) za sprawiedliwy, a drugiego (zgodnego z prawem) za niesprawiedliwy - to tak czy inaczej w tym przypadku filozofia KALEGO.

5. Do zmiany zarządcy zawsze macie prawo, ale niech Pan nie pluje na - z tego co Pan pisze - bodaj jedynego cokolwiek znającego prawo zarządcę, tylko dlatego, że chce to prawo stosować. Niech Pan raczej poświęci tę energię na działanie zmierzające do jego zmiany, jeśli się Panu ono nie podoba.
     
Zdjęcie użytkownika leszek stefański
Komentarzy: 12
Dodano: 2011-11-15 18:18:23
Absurdalny bubel prawny to opłata 1m powierzchni piwnicy, w wysokości równej 1m powierzchni mieszkania, czy tym bardziej... 1m powierzchni lokalu usługowego (h=3,2m) gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza !!!
Wielki szacunek dla Zarządców którzy tego bubla prawnego nie stosują. Pokłon za mądrość należy się też Zarządom tych Wspólnot, jak i samym Wspólnotom.
     
Zdjęcie użytkownika leszek stefański
Komentarzy: 12
Dodano: 2011-11-07 19:27:08
Cześć pisma podpisanego przez członków wspólnoty skierowanego do Zarządu:
Nie chcemy wnikać w przepisy polskiego prawa z których interpretacją często kłopoty ma zarówno Sąd Najwyższy, czy też Trybunał Konstytucyjny (jeden przepis, trzech prawników i cztery skrajnie różne opinie). Kierujemy się przede wszystkim dobrem członków wspólnoty. Zarządca T. Szeklicki jako jeden z nielicznych, a może i jako jedyny w Olsztynie dokonuje naliczeń w podany wyżej sposób. Pozostali Licencjonowani Zarządcy Nieruchomości, a w tym między innymi P.B. Arbet Sp.z o.o.Sp.K., Zespół Zarządców Nieruchomości WAM, ABN J.Czerniawski jak też i wielu innych twierdzą, że ustawa o własności lokali umożliwia łączenie powierzchni mieszkań i piwnic przy ustalaniu opłat , ale nie jest to oblig i nie obciążają właścicieli mieszkań powierzchniami piwnic. Ze swojej strony uważamy, że forma ta jest sprawiedliwa i korzystniejsza dla wszystkich właścicieli wspólnoty. Polecamy artykuł z gazety wyborczej z dnia 24. 10. 2011r ,, Za piwnice i garaże płacą tyle, ile za mieszkania” i ponad sto komentarzy internautów zamieszczonych na forum pod artykułem.
Ufamy, że Zarząd Wspólnoty dokona stosownych zmian mając na uwadze nasze wspólne dobro. Nie musimy korzystać z usług Zarządcy którego poglądy nam nie odpowiadają i powodują uszczuplenie naszych portfeli w obliczu innych chętnych do zarządzania, a o poglądach odmiennych i dla nas korzystniejszych. Należy też podkreślić, że bez względu która forma naliczeń jest prawidłowa nie ma to wpływu na jakiekolwiek konsekwencje (kary) dla Naszej Wspólnoty.
     
Zdjęcie użytkownika Jan Nowacki
Komentarzy: 26
Dodano: 2011-11-05 19:45:34
Pan Szeklicki właściwie nalicza opłaty eksploatacyjne zgodnie z obowiazujacym prawem.
Proszę zobaczyć w akcie notarialnym kupowanego lokalu jak określono koszty utrzymania częsci wspólnej. Pomocnym bedzie zapoznanie się z ustawą z 1994 roku.
     
Zdjęcie użytkownika leszek stefański
Komentarzy: 12
Dodano: 2011-10-17 20:09:08
Niedawno mieszkańcy ul. Partyzantów. Samulowskiego i Warmińskiej w Olsztynie utworzyli wspólnotę i na zarządcę wybrali Tadeusza Szeklickiego. Okazuje się , że ten pan licząc opłaty eksploatacyjne do ilości metrów mieszkań doliczył też powierzchnię piwnic. Dowiadywałem się w innych wspólnotach i nigdzie nie każą płacić czynszu za piwnice !!! Szeklicki uważa , że jego naliczenia są zgodne z ustawami itp. Moim zadaniem to jakiś nonsens gdyż piwnica to zwykłe pomieszczenie gospodarcze przyporządkowane do mieszkania (lokalu) jako tzw pomieszczenie przynależne.
     
Zdjęcie użytkownika Piotr Tarkin
Komentarzy: 13
Dodano: 2010-09-02 09:59:55
jeszcze jedna sprawa zaliczki na eksploatacje i f. remontowy płacone są od posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej (właściwie wiekszość zxarządców przelicza powierzchnie uzytkowa lokalu wraz z pomieszczeniami przynaleznymi razy stawka). natomiast przy obliczaniu zaliczki za centralne ogrzewanie nalezy braz pod uwagę powierzchnie grzewczą (najlepiej uchwalic regulamin rozliczania centralnego ogrzewania i wtedy sprawa bedzie prosta).
     
Zdjęcie użytkownika Piotr Tarkin
Komentarzy: 13
Dodano: 2010-09-02 09:44:18
1. jezeli w tych pomieszczeniach nie ma ogrzewania to nie widze podstaw do naliczania opłaty z tyt. ogrzewania. 2. zaliczki za ogrzewanie płaci sie przez cały rok w celu rozbicia kosztów (gdyby zaliczki były płacone tylko w okresie grzewczym były by 3,4 razy wyzsze). 3. zaliczka na centralne ogrzewanie nie jest regulowana uchwała wspólnoty (niektórzy zaliczaja opłate za c.o. do kosztów zarządu nieruchomoscia wspólna - ja się z tym nie zgadzam. 4. pytanie co jest w księgach wieczystych? (moze byc tak np. jak z garażami które zgodnie z zapisami w aktach notarialnych stanowia odrębny lokal np. G1 wówczas zarzadca nie zarzadza takimi garazami chyba ze współwłaściciele garazu czyt. lokalu powierzą zarzadzanie zarządcy w takim przypadku mamy do czynienia ze współwłasnoscią k.c. garaz jest odrębnym lokalem który ma wielu współwłaścicieli. wszystko zalezy od zapisów w aktach notarialnych.
     
Zdjęcie użytkownika Teresa P.
Komentarzy: 26
Dodano: 2010-09-02 08:45:18
Witam,nowy administrator nalicza nam ogrzewanie przez cale lato -nie ma na to naszej uchwaly,
- wlasciciele posiadaja komorki/pomieszczenia gospodarcze/,ktore maja osobne ksiegi wieczyste i nie posiadaja ogrewania,administrator nam nalicza ogrzewanie komorek- nie ma na to uchwaly.
Administrator twierdzi ze komorka jest oprzynalezna do mieszkania,ja uwazam ze to nie jest przynalezne do mieszkania,poniewaz nie kazdy posiada taka komorke.Dla mnie przynalezne to jest piwnica,ktora kazdy posiada.Poprzedni administrator tego nie robil.
     
Portal Wspolnotamieszkaniowa.pl www.www.wspolnotamieszkaniowa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu.

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.

Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie zasady, zawiadom nas o tym. Jeżeli na stronie widzisz błąd, napisz do nas.
Posadzki | Kolektory Słoneczne | Okna PCV | Balustrady | Łomianki | Glazurnik | Baza Firm | Administrowanie Nieruchomościami
Docieplenia Budynków | Chirurgia Plastyczna | Tworzenie stron WWW AgresivMedia
Tagi: audyt energetyczny kurs | wspólnota mieszkaniowa | eksploatacja budynków | egzamin w ministerstwie infrastruktury na audyt energetyczny